• In total there are 0 users online :: 0 registered, 0 hidden and 0 guests (based on users active over the past 5 minutes)
  • Most users ever online was 34 on Wed Jun 13, 2012 1:32 am
  • Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

The meeting point of the breeders, owners and leaders of the most popular hunting breed in the world - The Deutsch Kurzhaar World Deutsch Kurzhaar Forum

It is currently Wed Apr 16, 2014 11:09 pm
Change font size

Training & Testing

IKP 2011 Surwold, Germany

IKP 2011 Surwold, Germany

Postby Irbis » Thu Oct 13, 2011 7:08 am

The IKP is taking place right now in Germany, Surwold. It started today, the 13th of October and will end on the 15th of October.
User avatar
Irbis
 
Posts: 66
Joined: Mon Sep 05, 2011 10:14 am
Location: Bucharest, Romania
Real name: Catrinel Pauna

Re: IKP 2011 Surwold, Germany

Postby Deutsch-Kurzhaar » Sat Oct 29, 2011 12:53 am

Know results?
User avatar
Deutsch-Kurzhaar
 
Posts: 45
Joined: Sun Sep 04, 2011 10:56 pm
Real name: Petru Didi Antonovici

Re: IKP 2011 Surwold, Germany

Postby Irbis » Thu Nov 03, 2011 5:59 am

Full results:

PNr Führer: Hundename Gesch Nase Suche Vorst StmE BrE BrH GaW GoW Fw Preis Punkte S
1 Heiko Freihof Athena vom Bernsteinsee H 4 3 4 4 4 4 4 4 sg 2 131
2 Matthias Winkler Aica vom Birkenhof H 4 3 4 4 4 4 3 4 v 2 127
3 Gerhard Gerdzen Carlo von Bockhöft R 4 3 4 4 4 4 4 4 sg 2 131
4 Josef Schulte-Wülwer Linus KS vom Borsumer Hof R 4 4 4 4 4 4 4 3 v 1 133
5 Karlheinz Groß Freyja vom Brettenbach H 4h 4 4h 0 0 4 4 sg 0 92
6 Leo Karduck Armine Briskbreeze H 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136
7 Harald Stommel Dark von der Broklands-Au R 4 4 4 4 3 4 4 4 sg 1 133
8 Thies Billerbeck Diva von der Broklands-Au H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136 x
9 Gernot Nienkerk Duras von der Broklands-Au R 4 4 4 3 3 4 3 4 sg 2 124
10 Peter Meyer Bella vom Buschkamp H 4 4 4 2 4 4 4 v 0 114
11 Silvio Liebers Aska Contiomagus H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
12 Holger Baier Blaulicht Contiomagus H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
13 Silvio Liebers Bria Contiomagus H 4 4 4 4h 4 4 4 4 v 1 136 x
14 Olaf Sondermann Phil vom Delme Horst R 4 4 4 4h 4 3 4 4 sg 1 133
15 Henning Voßmeyer Rike vom Delme Horst H 4 4 4 4h 4 4 4 4 v5 1 136 x
16 Ottmar Kronschnabel Sam vom Delme Horst R 4 4 4 4 3 4 3 4 v 1 129
17 Markus Koslowski Tessa vom Delme Horst H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
18 Paul Bockhold Ciro II vom Dinkelhof R 4 4 4 4h 4 4 4 4 v 1 136
19 Thorsten Krohn Arco von der Dusendüwelswarf R 4 3 4 4 4 3 4 4 sg 2 128
20 Manfred Wittland Onja vom Eichenforst H 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136
21 Anja Bonkamp Orla vom Eichenforst H 4 4 4 4h 3 4 4 4 v 1 133
23 Mario Böttcher Dragon vom Entenpfuhler Forst R 4 4 4 4 3 4 4 4 sg 1 133
24 Josef Winklmeier Elfi vom Erlental H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136 x
25 Theo Ten Elzen Tell vom Esteresch R 4 4 4 4h 4 4 4 4 sg 1 136
26 Heinz-Wilhelm Kock Utz vom Esteresch R 4 4 4 4h 4 4 4 4 sg 1 136
27 Andreas Schmidt Merlin von der Fuchskaute R 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136 x
28 Egon Kusch Milan von der Fuchskaute R 4 0 4 3 4 v 0 56
29 Dietrich Hollmann Urte vom Geestmoor H 4 4 4 4 3 4 4 4 v 1 133
30 Dietrich Hollmann Valeska vom Geestmoor H 4 4 4 4 3 3 4 4 sg 1 130
31 Thomas Watermann Cyra vom Großen Leu H 4 4 4 4 3 4 4 4 sg 1 133
32 Otto Ottens Artus vom Hahnenberg R 4 4 4 4 2 3 3 sg 0 111
33 Hubertus Högemann David von der Hansaburg R 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136
34 Hubertus Högemann Emir von der Hansaburg R 4 4 4 4h 4 4 4 4 v 1 136
36 Olaf Herzberg Kati II vom Hasenkamp H 4 4 4 4 4 4 0 4 v 0 120
37 Klaus Oehlmann Emil vom Hege-Hof R 4 4 4 4 4 4 4 3 sg 1 133
39 Hans-Dieter Stehr Caesar vom Hellwegufer R 3 3 3 0 3 3 sg 0 69
41 Olaf Mählmann Gwenny von der Himmelsleiter H 4 4 4 4 3 4 4 3 v 1 130
42 Joachim Schiedel Farmer vom Hinschen-Hof R 4 4 4 4h 4 4 3 4 v 1 132
44 Christian Duve Igor vom Hinschen-Hof R 4 4 4 4h 4 4 4 3 v 1 133
45 Thomas Jareschewski Ilox vom Hinschen-Hof R 4 4 4 4 4 4 3 4 v 1 132
46 Joachim Schiedel Isa vom Hinschen-Hof H 4 3 4 4 4 4 3 4 v4 2 127
47 Klaus Meinert Ivo vom Hinschen-Hof R 4 4 4 4 3 4 3 4 v5 1 129
49 Torsten Volle Basko vom Hörster Wald R 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
50 Peter Freiberg Birka vom Hörster Wald H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
51 Christiane Perplies Bajo von Horum R 4 4h 4 4 3 4 4 4 sg 1 133
53 Gerhard Heyen Bess von Horum H 4 2 3 0 2 sg 0 55
54 Christiane Perplies Betty von Horum H 4 4h 4 4 4 4 4 4 v 1 136 x
55 Simon Wenzler Pax vom Isenseer Kajedeich R 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
56 Jens Horeis Quax vom Isenseer Kajedeich R 4 4 4 4 4 4 3 4 sg 1 132
57 Siegfried Hofstetter Quiny KS von der Jydebek H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
58 Ralf Hein Ratz von der Jydebek R 4 4 4 4 3 4 4 4 sg 1 133
60 Claus-Peter Andresen Smokie von der Jydebek R 4 4 4 4 4 4 4 3 v 1 133
61 Peter Jessen Steffi von der Jydebek H 4 4 4 4 4 4 4 4 v1 1 136 x
63 Sigrid Asche Djenna vom Kalkrieser Berg H 4 4 4 4 3 4 4 3 sg 1 130
64 Dorothée Guder Eika vom Kalkrieser Berg H 4 3 4 4 3 4 4 3 sg 2 125
65 Maurice Malard Asta z Keblouky H 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136
66 Iwona Porebska Archie Keiviento R 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136 x
67 Wilhelm Kohnen Biene vom Klepelshagener Forst H 4 4h 4 4 4 4 4 4 v 1 136 x
69 Thomas Winck Clea vom Königsgraben H 4 4 4 4 4 3 4 3 sg 1 130
70 Ilona Zißler Daika von der Königsleite H 4 4 4 4h 4 3 4 4 sg 1 133
71 Brigitte Lechner Danielle von der Königsleite H 4 4 4 4h 4 4 4 4 sg 1 136
72 Jürgen Strobel Dax von der Königsleite R 4 3 3 0 3 2 sg 0 72
74 Stefan Gügel Dexter von der Königsleite R 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136 x
75 Manfred Tuma Dina von der Königsleite H 3 4 4 4 4 4 4 3 sg 2 127
76 Jürgen Wolf Ditza von der Königsleite H 4 4 4 4h 4 4 4 4 v 1 136
77 André Knaack Ida von Königsmark H 4 4 4 4 4 4 4 3 v 1 133
78 Kay Hahnheiser Igor von Königsmark R 4 4 4 2 2 sg 0 78
79 Beate Dalitz-Härter Elfe aus dem Königswald H g 0 0
80 Ahmet Öztürkbay Enzo aus dem Königswald R 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
81 Pieter Roux Faros aus dem Königswald R 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136
82 Ralf Mende Fred aus dem Königswald R 4 4 4 4 4 4 3 4 sg 1 132
83 Anton Borisenko Sante Kristo Albus R 4 4 4 4 4 3 4 4 sg 1 133
84 Oliver Böving Ikarus vom Kronsberg R 4 4 4 4h 4 4 4 4 sg 1 136
85 Caecilie Nix Juno vom Kronsberg H 4 3 0 2 2 sg 0 53
86 Matthias Hölscher Kronos vom Kronsberg R 4 4 4 4 4 4 4 3 v 1 133
88 Sonja Kretschmer Luna vom Kronsberg H 4 4 4 4 4 3 4 4 v 1 133
89 Silvo Kraly Ira Lovrenska H 4 4 4 4 4 3 4 4 sg 1 133
90 Vilko Turk Isa Lovrenska H 4 4 4 4 4 4 3 3 sg 1 129
92 Patrick Kusch Pango von der Madlage R 4 4 4 3 3 4 3 4 v 2 124
93 Günter Wienöbst Pyra von der Madlage H 4 3 4 4 4 4 4 4 sg 2 131
94 Oliver Kohlrusch Qenni von der Madlage H 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136
95 Klaus Hemme Quentos von der Madlage R 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136 x
96 Lothar Wörz Honey vom Massenbach H 4 3 4 4 3 4 3 3 v 2 121
97 Dennis Pohl Pasko vom Mausberg R 2 2 sg 0 14
98 René Erben Queen vom Mausberg H 4 3 4 4 4 4 3 3 v 2 124
99 René Erben Trixi vom Mausberg H 4 4 4 4 4 2 4 4 sg 0 130
nl2011.xls Seite 1IKP 2011 Pr€fungsergebnisse
PNr F€hrer: Hundename Gesch Nase Suche Vorst StmE BrE BrH GaW GoW Fw Preis Punkte S
100 Berki Balazs Xamba Micskei H 4 3 4 3 3 4 3 4 v 2 119
101 Mareike Hein Akebia vom Missunder Forst H 4 4 4 3 3 4 4 4 v 2 128
102 Andreas Psler Akira vom Moosbach H 4 4 4 4 4 4 4 3 sg 1 133
103 Hubert Braun Ariane vom Moosbach H 4 3 4 4h 4 4 4 4 v 2 131
104 Richard Matt By‚rn vom Moosbach R 4 4 4 4 4 3 4 4 v 1 133
106 Achim Kessens Ilex II von Neuarenberg R 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136 x
107 Konstantin Kozorez Kira II von Neuarenberg H 4 4 4 4 3 3 3 4 v 1 126
108 Peter Freiberg Nancy II von Neuarenberg H 4 4 4 4h 4 4 4 4 sg 1 136 x
109 Helmut Veller Quent von Neuarenberg R 4 4 4 2 4 sg 0 84
111 Karin Draeger Roncalli von Neuarenberg R 4 3 4 4 4 4 4 4 sg 2 131
112 Marlon Backer Sindi von Neuarenberg H 4 4 4 4h 4 3 4 4 sg 1 133
113 Jan Bruns Picko vom Niemen R 4 4h 4 4 4 4 4 4 v 1 136
114 Dr. Axel Schaefer Quelle vom Niemen H 4 4 4 4 4 4 4 4 v2 1 136 x
115 Hermann Schicketanz Ypsi von der Nienburg H 4 4 4 4 4 3 4 4 sg 1 133
116 Edgar Dommermuth Lara vom Nonnenhaus H 3 3 3 4 4 4 3 3 sg 2 113
117 Hans-Heinrich Jaacks Bille vom ohlen Redder H 4 4 4 4 3 4 4 4 sg 1 133
118 Stefan Steinert Flint vom Osterberg R 4 4 4 4 4 3 4 4 sg 1 133
119 Ullrich Beckmann Fock II vom Osterberg R 4 3 3 4 3 4 4 3 sg 2 120
120 Paul Bockhold Ex von der Ottensteiner Burg R 4 4 4 4 3 3 4 3 sg 1 127
121 Michael Hammerer Eeny vom Otterbach H 4 4 4 4 3 3 4 4 v 1 130
123 Sarah Lauenstein Gismo vom Pilgerpfad R 4 3 4 3 4 4 3 3 sg 2 119
124 Annette Miller Gustav vom Pittental R 3 4 3 4 4 4 2 3 sg 0 114
125 Mf. Alois Ungersb‚ck Imelda vom Pittental H 4 4 4 4 3 4 4 4 sg 1 133
127 Joachim Weeger Yule vom P‚ttsiepen H 4 4 4 4 3 3 4 4 sg 1 130
128 Ing. Ladislav Kopsa Keira od Řeky Lomnice H 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136
129 Julie Griswold Dixie vom Riverwoods H 4 4 4 4 3 4 4 4 sg 1 133
130 Holger Hensel Quattro vom Riverwoods R 4 4 4 4h 4 4 4 4 sg 1 136
131 Martin Hackmann Quaxi vom Riverwoods H 4 4 4 4h 4 4 3 4 sg 1 132
132 Jens Stahl Quinn vom Riverwoods R 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136 x
133 Robert Engelking Scout vom Riverwoods R 4 4 4 4 3 3 4 4 v1 1 130
134 Edith Grf Tilla vom Riverwoods H 4 2 3 0 3 sg 0 58
135 Matthias Reisener Grandel vom Roten Berg H 4 4 4 4 4 3 3 4 v 1 129
136 Dr. J‚rn Bongartz Emma Rothenuffeln H 4 3 4 2 4 sg 0 79
137 Siegmar T‚pfer Greta Rothenuffeln H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136 x
138 Manuel Sainz Zotta Rothenuffeln H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
140 Anja Baumann Xenta vom Sauwerder H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
141 Stefan Klink Ceto vom Schloss Stutensee R 4 4 4 4h 4 3 4 4 v 1 133
142 Dirk K€chenmeister Aika vom Schlo„graben H 4 4 4 4 4 4 3 3 v 1 129
143 Maik Doletzky Alexa vom Schlo„graben H 4 4 3 4h 4 4 4 4 sg 2 131
144 Heidi Teichmann Bessy vom Schlo„graben H 4 4 4 4 3 4 4 4 v 1 133
145 Thomas Winck Anouk vom Schnepfenhain H 4 4 4 4 3 3 4 4 v 1 130
146 Bernfried Dobben Arielle vom Schnepfenhain H 4 4 4 4 3 4 4 4 sg 1 133
147 R€diger Rehder Arko vom Schulauer-Heidegraben R 4 3 4 4 2 3 3 4 sg 0 118
148 Gertrud Interrante Eiro vom Schwabachtal R 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136 x
149 Mareike Hein Giro van Seehagoed R 4 4 4 4 3 3 4 4 sg 1 130
150 Siegfried Hofstetter Elsa Seehof H 4 4h 4 4 4 4 4 4 v 1 136 x
151 Karl-Friedrich Mhlmann Blitz vom Siedenfeld R 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
152 Dieter Kuhlmann Engie Silesia H 4 4 3 4 4 4 4 4 v 2 131
153 Zbigniew Ciemniewski Flora Czarny Dw‚r ze Skolnitego H 4 3 4 3 4 4 3 4 sg 2 122
155 Horst Kuhl Hektor vom Sparta-Gr R 4 3 2 sg 0 45
156 Harry Stratmann Hera vom Sparta-Gr H 4 4 4 4 3 4 4 4 v 1 133
157 Andreas Ullrich Eika von der Steinsburg H 4 4 4 4h 3 3 4 4 sg 1 130
158 Luděk M€ller Gerd ze Śt‡pek R 4 4 4 4 4 4 4 4 v2 1 136
159 Lothar Leben Sokrates von der stolzen Au R 4 4 4 4h 3 4 3 4 v 1 129
161 Dominic B€cker Ira von der Tabaksh‚he H 4 3 4 3 4 4 4 3 v 2 123
162 Tapio Kurtti Berta vom Tatemeer H 4h 4 4 4h 4 3 4 4 v 1 133
163 Gerhard Hanenkamp Caesar vom Tatemeer R 4 3 4 3 4 4 4 4 sg 2 126
164 Erwin Wallmann Bella Tecklenburg H 4 4 3 4 4 4 4 4 sg 2 131
165 Bernhard Recker Biggi Tecklenburg H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136 x
166 Hartmut Kehl Lena vom Theelshof H 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
167 Marcel Krenz Maja vom Theelshof H 4 4h 4 4h 4 4 4 4 v 1 136 x
169 Tobias Kawlath Oscar vom Theelshof R 4 4 4 4 3 4 4 4 sg 1 133
170 Reinhard H‚fler Cuno vom Th€ringer Zipfel R 4 4 4 4h 4 4 3 4 sg 1 132
171 Klaus Bommers Bessi vom Trocken Bach H 4 4 4 4 3 4 4 4 v 1 133
172 Achim Fischer Stella von der Uhlenburg H 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136
173 R€diger Weisensee Anka vom Ulfatal H 4 4 4 4 3 3 3 4 v 1 126
174 Arne Engelke-Denker Siron vom Upstalsboom R 4 4 3 4 4 4 3 4 sg 2 127
175 Manuel Sainz Hanka del Valle de Carranza H 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136
176 Juan Jose pelaez Iru del Valle de Carranza R 4 4 4 4 3 4 3 4 v3 1 129
177 Břetislav Jel‡nek Karin od VěžeckŠho potoka H 4 4 4 4h 4 4 4 4 v 1 136
178 Heinrich Weber Kara vom Vorstland H 4 4 4 3 4 4 4 4 sg 2 131
180 Helmut Noy Kleo vom Vorstland H 4 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136
181 Andreas D€rselen Kynthia vom Vorstland H 4 4 4 4 0 4 4 v 0 112
182 Lumir Ruzicka Magda z Vtelensk‹ch pol‡ H 4h 4 4 4 4 4 4 4 v 1 136 x
183 Ireneusz Nowicki Eros von der Wacholderheide R 4 3 4 0 4 3 sg 0 84
184 Friedrich Schlicker Finn vom Wasserschling R 4 4 4 3 3 4 3 4 sg 2 124
185 Thido Heeren Edda von der Waterh‚rn H 4 4 4 4h 4 3 4 4 sg 1 133
186 Josef Holzbauer Eische vom Westenholzer Bruch H 4 4h 4 4 4 4 3 4 v3 1 132
187 Prof. Dr. Kai Wul f Eric vom Westenholzer Bruch R 4 4 4 4 4 4 4 4 v4 1 136 x
188 Tapio Kurtti Anica II vom Wittekind H 4 4h 4 4h 4 4 4 4 v 1 136 x
189 Dr. Christa Wilczek Cisko del Wolosheim R 4 4 4 4 4 4 4 4 sg 1 136
190 Aleksandr Kocheryaev Lotos R 4 4 4 4 3 3 4 4 sg 1 130


I invite Dumisiowa, the leader and owner of Archie Keivento, to tell us more about her experience at the IKP 2011. As we know Archie got IKP 1 with maximum points and Excellent in the Zuchtschau. Congrats Iwona and Archie!
User avatar
Irbis
 
Posts: 66
Joined: Mon Sep 05, 2011 10:14 am
Location: Bucharest, Romania
Real name: Catrinel Pauna

Re: IKP 2011 Surwold, Germany

Postby Dumisiowa » Tue Dec 06, 2011 7:01 am

HI :)

Sorry for late reaction :)

Of course I will write my experience of IKP :)

Thanks for all for Congratulations :) I am very very happy :)

With best wishes from Poland

Iwona
Dumisiowa
 
Posts: 1
Joined: Wed Nov 02, 2011 10:48 am
Real name: Iwona

Re: IKP 2011 Surwold, Germany

Postby Irbis » Fri Dec 09, 2011 12:11 pm

Hi Iwona,

We are looking forward to know about your experience. And maybe you can post some photos too. :ymhug:

Cati
User avatar
Irbis
 
Posts: 66
Joined: Mon Sep 05, 2011 10:14 am
Location: Bucharest, Romania
Real name: Catrinel Pauna

Re: IKP 2011 Surwold, Germany

Postby Deutsch-Kurzhaar » Sat Dec 10, 2011 12:29 am

Dumisiowa wrote:HI :)

Sorry for late reaction :)

Of course I will write my experience of IKP :)

Thanks for all for Congratulations :) I am very very happy :)

With best wishes from Poland

Iwona


Welcome "Dumisiowa" !!!
User avatar
Deutsch-Kurzhaar
 
Posts: 45
Joined: Sun Sep 04, 2011 10:56 pm
Real name: Petru Didi Antonovici


Return to Training & Testing

cron